Zainspiruj się do rozwoju, zyskaj rozgłos, znajdź usługodawcę...

Projekty instalacji sprężonego powietrza

Blanka Wojciechowska 2018-12-08 0 komentarzy
Projekty instalacji sprężonego powietrza

Instalacje sprężonego powietrza są instalacjami technologicznymi, podlegającymi ustawie prawa budowlanego, dlatego muszą spełniać restrykcyjne warunki bezpieczeństwa konstrukcji, użytkowania i BHP oraz bezpieczeństwa pożarowego, a także warunki dotyczące oszczędności energii. Dlatego projekty instalacji sprężonego powietrza muszą być dobrze przemyślane, trzeba tak dobrać poszczególne elementy instalacji, aby dokładnie określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze, w tym na ilość i jakość powietrza, a także inne parametry, takie jak ciśnienie pracy czy też zużycie powietrza w określonym czasie.

Aby zminimalizować tarcie w rurociągach, trzeba wybierać na rurociągi rury gładkie. Bardzo ważnym czynnikiem jest też dobór średnic rur, gdyż mają one duży wpływ na wydajność systemu, za małe średnice rur powodują przeciążenia sprężarek, które muszą wtedy pracować na dużo wyższym ciśnieniu, co powoduje zwiększenie kosztów eksploatacji.

Więcej szczegółów na temat projektowania instalacji sprężonego powietrza znajdziesz na instalacjaaluminiowa.pl, gdzie zamieszczono poradnik, który pomoże w doborze odpowiedniej instalacji, uwzględniającej wszystkie parametry, pozwalające na optymalny dobór wszystkich urządzeń projektowanej instalacji, takich jak sprężarki, filtry czy zbiorniki ciśnieniowe i buforowe.

Na polecanej stronie dowiesz się też, że energia sprężonego powietrza ma zastosowanie szczególnie tam, gdzie z uwagi na grożące niebezpieczeństwo, nie można stosować energii elektrycznej. Takim kluczowym przykładem mogą być kopalnie węgla, gdzie jest dużo metanu i tutaj zastosowanie energii elektrycznej groziłoby wybuchem.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!