Zainspiruj się do rozwoju, zyskaj rozgłos, znajdź usługodawcę...

Outsourcing Inspektora Ochrony Danych – dlaczego to praktyczna opcja?

Jan Adamski 2023-09-26 0 komentarzy
Outsourcing Inspektora Ochrony Danych – dlaczego to praktyczna opcja?

W wielu firmach przetwarzane są dane osobowe. W niektórych sytuacjach dotyczy to informacji o zatrudnianych pracownikach, w innych przypadkach gromadzone są wiadomości odnoszące się do klientów przedsiębiorstwa. Ci, którzy prowadzą własny biznes, powinni pamiętać o tym, aby wdrażać odpowiednie procedury i zabezpieczenia. Trzeba bowiem dbać o to, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do danych. Kwestie te mają ogromne znaczenie między innymi w podmiotach specjalizujących się w handlu wysyłkowym, czy też świadczeniu usług edukacyjnych.

Współpraca z firmą zewnętrzną w zakresie ochrony danych osobowych – o czym pamiętać?

Bardzo przydatną opcję stanowi niejednokrotnie outsourcing Inspektora Ochrony Danych, do którego zadań należy przykładowo:

  • nadzorowanie dokumentacji,
  • ewidencjonowanie upoważnień,
  • aktualizowanie dokumentacji,
  • nadzorowanie przebiegu procesów związanych z ochroną danych osobowych w firmie,
  • prowadzenie rejestrów,
  • opracowywanie procedur.

Przedsiębiorstwa, które mają obowiązek powołania takiej osoby, mogą skorzystać z fachowego wsparcia podmiotu zewnętrznego w tym zakresie. Sposób ten pozwala na powierzenie zadań związanych z kontrolowaniem przetwarzania danych osobowych w firmie i zarządzaniem tymi procesami specjaliście. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie szukać i bezpośrednio zatrudniać profesjonalisty z tej dziedziny, co jest bardzo wygodne.

Przedsiębiorstwo o nazwie DOIT.BIZ świadczy usługi z branży ochrony danych osobowych i ma oddziały w Borówcu oraz Poznaniu. Firma prowadzi szkolenia z bezpieczeństwa informacji, przeprowadza audyty, przywraca dane po awariach, a także przeprowadza testy odporności na próby wyłudzenia informacji.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!